6 sposobów na zdrową wątrobę!

Zdrowie
zdrowa-watroba

Wątroba pomaga nam w segregacji związków, które są bezcenne do prawidłowego działania naszych organizmów. Oddziela „śmieci” od minerałów i witamin. Wątroba to przystanek dla wszystkich wydobytych z jedzenia substancji. To ona jest odpowiedzialna za filtrację i rozkładanie cukrów, tłuszczy oraz białka. Jeżeli coś jest zbędne dla naszych organizmów przechodzi do jelit i zostaje wydalane na zewnątrz. Alkohol, używki i niezdrowa dieta działają niekorzystnie na funkcjonalność tego narządu. Sprawdź, jak powinieneś dbać o nią, by cieszyć się zdrową wątrobą.

6 sposobów żeby męska wątroba była zdrowsza

   1. Używaj tłuszczu roślinnego.Tłuszcz jest trudną do strawienia substancją. Z pomocą idzie żółć, która jest intensywniej wydzielana do strawienia tego typu pokarmu. Najgorsze do strawienia są tłuszcze zwierzęce bogate w cholesterol. Wątrobie o wiele łatwiej jest uporać się z tłuszczem roślinnym.
   2. Impreza? Wspomóż swoją wątrobę.Wiadomo, na imprezie najlepiej jest w ogóle nie pić alkoholu i nie jeść tłustych potraw. W rzeczywistości wygląda to jednak inaczej, trudno nam na przyjęciu bawić się bez wysokoprocentowych napojów oraz solidnej kolacji. W takim razie warto przed wyjściem z domu zażyć jeden z dostępnych w aptekach preparatów działających ochronnie na wątrobę.
   3. Jedz często, ale mało.Wątroba lubi, gdy nie jest przeciążana. Zmień swoją dietę, zamiast 3 dużych posiłków dziennie, jedz 5 lub 6 mniejszych dań. Narząd nie będzie eksploatowany z nadmiernego wysiłku, tylko dostarczysz mu ciągłej pracy, ale o wiele lżejszej.
   4. Szczepienie pomoże Twojej wątrobie.Wirusy  HAV, HBV lub HCV są bardzo groźne dla naszego narządu. Dlatego warto zaszczepić się przed tego typu wirusami, aby zaoszczędzić wątrobie zapaleń lub chorób. Niestety, przed wirusem  C nie ma jeszcze szczepionki, ale przeciwko wirusom A i B możesz ochronić się w każdej chwili.
   5. Nie jedz łapczywie.Staraj się, aby każdy posiłek był zjedzony w spokoju. Duże kęsy oraz pośpiech bardzo obciążają nasz organizm. Pamiętaj również o dokładnym żuciu swojego jedzenia. Wątroba w ten sposób będzie w stanie w odpowiednim czasie wyprodukować żółć do strawienia i wyeliminować szkodliwe substancje.
   6. Jedz warzywa.Najlepsze dla wątroby są witaminy B1, B2, B6 i PP. Wzbogać swoja dietę o brokuły, sałaty oraz kapusty. Warto pamiętać, że lepsze dla wątroby są warzywa gotowane niż surowe. Nie traktuj czosnku jak przyprawy, zawarta w nim siarka może podrażnić narząd.

Jednak nie przejmuj się za bardzo, w końcu wątroba się regeneruje 🙂

To właśnie wątroba posiada niezwykłe zdolności regeneracyjne. Potrzebuje ona 24 godzin na całkowite zregenerowanie się po mocno zakrapianej imprezie. Jednak jeżeli hepatocyty będą nadmiernie obciążane, może doprowadzić to do zaburzeń w jej regeneracji. Finałem może być ustanie działania jej funkcji. Pamiętajmy, aby dbać o wątrobę odpowiednio każdego dnia.