Jaki wybrać tablet multimedialny na święta?

Technologia
tablet-multimedialny-na-swieta

Czym jest tablet?

Tablet nie jest niczym innym jak przenośnym komputerem – charakteryzują się one brakiem klawiatury, a użytkownik obsługuje tablet bezpośrednio dotykając ekranu, co jest bardzo wygodne. Swoją premierę na świecie urządzenie to miało w 2010 roku – od tego czasu ciesząc się bardzo dużym zainteresowaniem jak i powodzeniem. Tablet można porównać do połączenia smartfona z laptopem. Na początku był mały wybór w modelach tabletów, jednak dziś można wybierać najróżniejsze, wszystko według wymagań.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletów?

Tak jak przy wyborze laptopa czy też telefonu zwraca się szczególną uwagę na kilka elementów, aby dany sprzęt służył użytkownikom wiele lat – tak samo jest w przypadku tabletu.

Głównymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę to:

– wygląd i wykonanie obudowy

– rozdzielczość ekranu

– rozmiar ekranu

– rodzaj baterii

– zainstalowany system operacyjny

Jednak najważniejsze jest jego przeznaczenie – to właśnie pod kątem przeznaczenia tabletu dobiera się odpowiednie parametry.

Wygląd i wykonanie tabletu

Mogłoby się wydawać, że wygląd tabletu nie jest ważny – okazuje się, że jest tak tylko pozornie. Jeżeli chcemy, aby ten sprzęt służył nam długo, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na obudowę. Bardzo dobrze sprawdzają się tablety w obudowie aluminiowej i takie, które posiadają specjalne zabezpieczenie antypoślizgowe. Dzięki temu obudowa jest trwalsza, a antypoślizg zabezpiecza przed upuszczeniem sprzętu na ziemię. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby przed zakupem lekko ścisnąć tablet i zobaczyć czy na pewno wszystkie elementy są dobrze spasowane i czy przypadkiem nie ujawnia się swego rodzaju trzeszczenie. Daje to większą pewność dobrej jakości materiałów z jakich tablet jest wykonany.

Rozmiar ekranu

Na polskim rynku można spotkać przede wszystkim trzy rodzaje ekranów – 5, 7 oraz 10 calowe. Wydawałoby się, że im większy tablet tym lepszy – okazuje się, że rzeczywistość jest nieco inna.

  • tablety 5 calowe są najbardziej poręczne i służą przede wszystkim do przeglądania stron internetowych. Raczej nie nadają się do gry dla dzieci, bo są zbyt małych rozmiarów.
  • w celu zabawy najlepiej sprawdzają się tablety 7 calowe – większe i bardziej przejrzyste, a jednocześnie nie są trudne w utrzymaniu w ręku.
  • tablety 10 calowe natomiast najbardziej polecane są w biznesie. Mogą służyć jako podręczny komputer na którym można odtwarzać różnego rodzaju prezentacje podczas spotkań biznesowych czy też tworzyć normalne dokumenty. Są one duże i mniej poręczne, jednak do spraw biznesowych najlepsze.

System operacyjny na tablecie

Najbardziej rozpowszechnionym systemem jest Android. Jest on spotykany zarówno w smartfonach jak i tabletach, jednak mimo swojej popularności jest to system najbardziej zawodny. Bardzo często bywa tak, że się zawiesza podczas pracy i trzeba długo czekać aż sprzęt zacznie działać. Najbardziej polecanym jest system Windows 8.

W ostatnim kwartale 2016 roku najwyżej punktowanymi tabletami na rynku są:

– Dell Latitude 12 7000 / 11 5000

– Lenovo ThinkPad X1 Tablet

– Acer Aspire Switch 12 S

Jak widać wybór najlepszego sprzętu zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Na podstawie przeznaczenia można określić wszystkim inne podstawowe parametry. Bardzo dużą wagę przy wyborze często gra cena, jednak nie ona powinna być elementem decyzyjnym, przynajmniej nie najniższa. Okazuje się, że cena w przypadku tabletów jak i innego rodzaju tego typu sprzętów bardzo świadczy o jakości – im jest niższa tym zazwyczaj tablet okazuje się być „gorszy” pod względem technicznym, a więc pod kątem tak istotnych parametrów.