Czy warto iść na kurs szybkiego czytania?

Hobby
Czy warto iść na kurs szybkiego czytania

Jeżeli chcemy czytać szybciej i zapamiętywać więcej treści, kurs szybkiego czytania może okazać się doskonałym środkiem do osiągnięcia tego celu. Efekty przyjdą jednak wyłącznie wtedy, gdy będziemy systematycznie wykonywać ćwiczenia.

Na czym polega szybkie czytanie

Szybkie czytanie polega na tym, że cały tekst jest dzielony na mniejsze fragmenty i dzięki temu pochłania się go szybciej i lepiej zapamiętuje. Kawałki, na które podzielony jest tekst, składa się w jedną całość. Odpowiednie ćwiczenia sprawiają, że fragmenty czyta się błyskawicznie, jednym spojrzeniem. Jest to proces przebiegający stopniowo, wymagający powtórzeń, ale jak pokazują badania, opanowanie go pozwala zwiększyć szybkość czytania nawet od 50 do 75 procent!

Co zrobić, by czytać szybciej

Żeby czytać szybciej, można zapisać się na kurs szybkiego czytania, gdzie specjaliści sprawią, że z czasem kursant będzie miał szersze pole widzenia, czyli jednym spojrzeniem będzie w stanie przeczytać większy fragment tekstu oraz nie będzie koncentrować się w jednym punkcie, na jednym słowie. Zwiększy się też poziom koncentracji na treści. Chociażby przez zastosowanie palca albo ołówka jako wskaźnika, podążającego za tekstem w rytmie czytania.

Kurs szybkiego czytania pozwoli także na wyeliminowanie fonetyzacji, czyli cichej artykulacji podczas czytania, a także regresji, czyli wracania wzrokiem do już przeczytanego słowa. Będziemy w stanie lepiej wykorzystywać okres tak zwanej fiksacji, czyli momentów, w których wzrok nie skacze po tekście, lecz się zatrzymuje. Chodzi o to, aby była możliwie najkrótsza oraz aby po niej jak najszybciej przeskakiwano do kolejnego fragmentu tekstu.

Więcej na ten temat tutaj: kurs szybkiego czytania, efektywnej nauki oraz mnemotechnik