Co to są laptopy 2w1? Czy warto je kupować?

Technologia
laptop 2w1

Laptopy 2w1, czyli komputery przenośne hybrydowe i konwertowalne, pojawiły się na polskim rynku dość dawno. Oznacza to, że nie jest to nowością i otrzymanie takiego laptopa nie będzie trudnym zadaniem. Dlaczego więc niedawno zrobił się na ich temat szum? Powód jest prosty. Wraz z pojawieniem się Windows 8 oraz nowych funkcjonalności, które daje te oprogramowanie , wzrósł popyt na laptopy 2w1. System Windows 8 jest łatwiejszy w obsłudze właśnie w powyższych laptopach.

Laptopy hybrydowe a konwertowalne

Pomimo że określenie laptop hybrydowy i laptop konwertowalny jest używany naprzemiennie, to nie oznaczają takiego samego sprzętu. Laptop konwertowalny różni się od hybrydowego tym, że w laptopie hybrydowym jest wbudowany odpinany ekran, w którym umieszczone są wszystkie najważniejsze podzespoły, jak np. pamięć RAM lub procesor. Ekran laptopa konwertowalnego jest na stałe przymocowany do komputera, ale możemy zmieniać położenie monitora. Dzięki laptopom hybrydowym w każdym momencie użytkowania możemy cieszyć się poręcznym tabletem, więc mamy dwa urządzenia w jednym. Ekran laptopa konwertowalnego pozwala na obrócenie i położeniu go na obudowie komputera, ale zawsze on będzie z nim połączony.

Zalety i wady laptopów hybrydowych i konwertowalnych

Zwiększyła się wygoda pracy przy laptopach konwertowalnych, porównując do tych normalnych komputerów. Możemy obsłużyć system za pomocą dotykowego ekranu. Niestety, ma to również swoje wady – laptop konwetowalny jest cięższy od laptopa hybrydowego. Oznacza to również, że jest po prostu mniej poręczny. Laptopy konwertowalne również szybciej się nagrzewają i zaczynają głośno pracować. Laptopy hybrydowe to tak naprawdę dwa urządzenia w jednym. W każdym momencie zamiast klasycznego laptopa, możesz zacząć pracować na tablecie. Tablet jest o wiele lżejszy i bardziej poręczny.

Co daje nam dotykowy i obracany ekran?

Obracany ekran pozwala nam na pracę w różnych trybach, w zależności od kąta i ustawienia ekranu. Jesteśmy w stanie również używać go do rozrywki – łatwiej nam operować obracanym ekranem podczas gry lub oglądania filmu. Na wielu aukcjach widujemy również opisy tych laptopów jako urządzenia 4w1. Od razu ostrzegamy, to zwykły chwyt reklamowy. Dalej mamy do czynienia tu ze sprzętem, który łączy tylko laptopa z tabletem, czyli laptop 2w1. Ekran daje nam tą możliwość, że możemy go używać w różnych pozycjach. Laptop konwertowalny oraz hybrydowy to sprzęt, który zadowoli wymagających użytkowników. Laptop hybrydowy jest nieco droższy, ale niesamowitym udogodnieniem jest fakt, że z cięższego i większego sprzętu w każdej chwili możemy zrobić lżejszy i mniejszy. Laptop hybrydowy jest idealnym rozwiązaniem np. dla biznesmenów, którzy używają codziennie sprzętu oraz dla osób pracujących mobilnie. Oczywiście dla zwykłego zjadacza chleba ważna będzie również cena. Obecnie tego typu laptopy nie kosztują już kosmicznych pieniędzy.