Co to są gry RPG? Jakie gry RPG są najpopularniejsze?

Hobby
rpg

Moda na gry RPG (Role Playing Games) przyszła z modą na czytanie książek i oglądanie filmów z gatunku fantasy. Gdy RPG (inaczej gry fabularne) powstały w USA na początku lat 70-tych. Tak naprawdę te gry polegają na odgrywaniu ról i graniu według scenariusza map. Jakie były początki gier RPG? Dwóch mężczyzn Gary Gygax i David Arneson opracowali grę Dungeons and Dragons w 1974 roku. Po paru latach ukazała się jej kolejna część Advanced Dungeons and Dragons, a po niej przyszły kolejne systemy. To oni zapoczątkowali serie gier RPG.

Na czym polega gra RPG?

Jeśli nie masz dobrze rozwiniętej wyobraźni, to tego typu gry nie będą dla ciebie. Gracze mają za zadanie wcielić się w wymyślonych bohaterów i wspólnie odgrywają role w wyimaginowanym świecie. W tę grę nie da się grać w pojedynkę! Jednym z czołowych graczy jest Mistrz Gry, który nadzoruje przebieg gry. Gracze opowiadają, co robią ich bohaterowie, natomiast Mistrz Gry podaje rezultaty tych działań. Prowadzący najczęściej ma przygotowany scenariusz, opis bohaterów, regulamin, wątki gry. Taka rozgrywka nazywa się sesją. Gracze opowiadają, co robią ich bohaterowie, mając na uwadze ograniczenia wymyślonego świata oraz praw fizyki. Dowolność w wyborze zachowań jest nieograniczona. Scenariusz może zakładać, że gracze pójdą np. uwolnić księżniczkę z zamku, ale gracze mogą stwierdzić, że jednak nie opłaca im się narażać i wolą pójść inną drogą.

Kim jest dokładnie Mistrz Gry?

Do Mistrza Gry nie należy tylko przygotowanie scenariusza tak, aby pasował do konwencji sesji. Mistrz Gry wymyśla sytuacje, opisuje miejsce oraz wymyśla postacie. W trakcie gry tworzy splot wydarzeń, które mają wpływ na losy innych. Mistrz Gry musi spróbować przewidzieć, co mogą zrobić gracze. Ważne jest, aby prowadzący miał szeroko rozwiniętą wyobraźnie i potrafił stworzyć wydarzenie od nowa, bo tak naprawdę niczego dokładnie nie da się przewidzieć. Wszystko co się dzieje, powinien zapisywać w notatkach, aby móc się odnieść do wątku sesji. Po opisaniu otoczenia, bohaterów i wydarzenia, do gry wkraczają gracze. Gracze opowiadają, co robi ich postać. Mistrz Gry może na potrzeby sesji udać głos innej postaci, aby gracze mogli się do niej odnieść. Mogą zareagować lub nie, to do nich zależy, co będą robić. Dlatego Mistrz Gry musi wiedzieć, jak zachować się w każdej sytuacji.

Jakie gry RPG są najpopularniejsze?

W Polsce bum na gry RPG zaczął się około 2000 roku. Po ekranizacji trylogii „Władcy Pierścieni” Polacy coraz bardziej zaczęli się interesować tego typu grami. Wśród najpopularniejszych od lat gier RPG według rankingu GRYonline na podium stoją: Baldur’s Gate II: Ciebie Amn, Wiedźmin 2 oraz The Elder Scrolls V. To właśnie te gry podbiły serca internautów. Jeżeli interesuje cię gra RPG, w którą będziesz chciał zagrać ze znajomymi, to w sieci można znaleźć wiele scenariuszy, które pomogą Mistrzowi Gry zbudować cały wyimaginowany świat, opisać bohaterów i wymyślać wątki.