Numer VIN samochodu – co to jest i jak go sprawdzić?

Motoryzacja
numer-vin

Jak sprawdzić numer vin samochodu?

Każdy człowiek posiada numer PESEL, który określa jego dane na podstawie dokładnej daty urodzenia. W przypadku samochodów taką rolę pełni numer vin. Krótko mówiąc – jest to numer identyfikacyjny pozwalający określić dokładne parametry i dane techniczne naszego samochodu. Ale od początku…

Numer vin – co to takiego?

Jak już wyżej zostało wspomniane, każdy samochód musi posiadać swój własny numer identyfikacyjny. Właśnie temu ma służyć numer vin. Co ciekawe od 1995 roku numer vin nie jest wymagany względem pojazdów, które są rejestrowane po raz pierwszy. Numer vin, to inaczej numer nadwozia i podwozia. Jest to podstawa do identyfikacji pojazdów samochodowych.

Z czego składa się numer vin?

Numer vin każdego pojazdy zawsze składa się z kombinacji 17 cyfr i liter. To konkretne pola, gdzie każde z nich ma konkretne znaczenie. Na przykład trzy pierwsze, to międzynarodowy kod producenta. Następne sześć pól, to konstrukcja samochodu, rodzaj nadwozia, odmiana silnika, czy układ przeniesienia napędu. Osiem ostatnich pól określa się jako człon identyfikujący dany pojazd pod względem producenta. Taki człon powinien zawierać numer fabryczny samochodu składający się z dwóch części, gdzie pierwsza z nich, to kombinacja liter i cyfr, a druga (dzielona na cztery części) jest wyłącznie cyfrowa. Dziesiąte pole, to kodowe oznaczenie roku produkcji, a jedenaste oznacza zakład monitorujący dany pojazd.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – a co jeśli numer vin ulegnie zniszczeniu? Zniszczenie numeru musi być potwierdzone przez stacje kontroli pojazdów i na tej podstawie wydział komunikacji wydaje decyzje o ponownym nabyciu numerów rejestracyjnych. W tym celu należy wybrać się do stacji kontroli pojazdów wskazanej przez urząd. Cała usługa to koszt około 90 złotych.

Jak sprawdzić w aucie numer vin?

Wreszcie możemy wrócić do pytania tytułowego. Jak się okazuje, tu sporym udogodnieniem okazuje się internet. Wystarczy wejść na stronę wybranego przez siebie serwisu samochodowego, wpisać numer vin, a wówczas otrzymamy wszelkie dane techniczne dotyczące naszego pojazdu. Co ważne, za pośrednictwem sieci, wpisując numer vin można poznać całą historię samochodu, w tym jego pochodzenie, oraz ubezpieczenie. W dzisiejszych czasach, gdzie tak często kupujemy samochody używane (niejednokrotnie z zagranicy), możemy dokładnie sprawdzić, czy nie był uszkodzony, czy wszystko funkcjonuje w nim poprawnie. Bo tu warto wspomnieć, że numer vin obowiązuje nie tylko w Polsce, ale na świecie.

Ważna informacja! Wpisując numer vin często może dojść do pomyłek, tak zwanych ,,literówek”, gdzie na przykład 0 można pomylić z O, większość systemów nie poprawia błędów, więc każdy numer należy wpisywać poprawnie i dokładnie.

Jak już wyżej zostało wspomniane, często kupujemy samochody z zagranicy. W związku z tym numer vin pozwala nam na ewentualne sprawdzenie, czy sprzedający nie okazał się oszustem wmuszając nam przysłowiowego ,,kota w worku”. Krótko mówiąc – posiadając numer vin możesz czuć się bezpiecznie.