Idealne konto osobiste

Praca
Idealne-konto-osobiste

Większość z nas zakładała kiedyś konto osobiste. Tym, którzy mają to jeszcze przed sobą, artykuł ten może być szczególnie przydatny. Jednak nawet jeśli masz już swoje konto, sprawdź, czy jest ono dla Ciebie najlepsze.

Czym jest i do czego służy konto osobiste?

Konto osobiste zwane jest również rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (w skrócie ROR)  lub rachunkiem osobistym. Służy do przechowywania pieniędzy, otrzymywania należności (wypłata, renta, emerytura, inne dochody), wykonywania przelewów czy wszelkich płatności. Może być używane przez jedną osobę, jak i również przez grupę osób- np. małżonków czy przyjaciół. Konto można założyć mając już trzynaście lat. Otwierając rachunek osobisty najczęściej otrzymujemy do niego kartę debetową. Do jej przeznaczenia przejdziemy jednak później. Wpłacając/wypłacając pieniądze w bankomacie, mamy wybór, czy chcemy otrzymać potwierdzenie danej operacji. Podobnie jest przy płaceniu kartą w sklepie. Rachunek osobisty pozwala też w łatwy i wygodny sposób korzystać z szeregu produktów i usług bankowych, takich jak lokata terminowa, kredyt gotówkowy, hipoteczny, odnawialny czy konto oszczędnościowe.

Dlaczego warto założyć konto

Trzymając pieniądze w banku mamy pewność, że są one bezpieczne, nie musimy bać się ewentualnej kradzieży. Jedna wizyta w banku wystarczy aby opłacić wszelkie rachunki (w przypadku konta z dostępem do internetu, można to zrobić online), dzięki czemu oszczędzamy swój czas. Szybki styl życia skłania nas do błyskawicznych płatności, więc stały dostęp do środków jest bardzo ważny.

Karta debetowa a konto osobiste

Otwierając rachunek osobisty najczęściej otrzymujemy do niego kartę debetową. Służy ona do korzystania ze środków zgromadzonych na koncie- wypłat gotówki z bankomatu oraz do dokonywania płatności kartą w punktach handlowych. Większość kart obecnie wyposażona jest w funkcję zbliżeniową, która umożliwia płatność zbliżeniową bez podania numeru PIN do kwoty 50 zł. Operacje powyżej 50 zł wymagają podania tego kodu. Część osób- głównie starszych, rezygnuje z posiadania karty debetowej. Po otrzymaniu pieniędzy na konto, wolą raz w miesiącu wypłacić większą kwotę w oddziale banku i wszystkich koniecznych spłat dokonywać osobiście.

Cechy konta idealnego

Są pewne kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie konta. Najważniejszymi z nich są:

– otwarcie i prowadzenie konta – zazwyczaj jest to darmowe. Obecnie większość banków zrezygnowała z takiej opłaty

– karta debetowa – tutaj w wielu przypadkach pojawiają się już pewne koszty prowadzenia, najczęściej w wysokości paru złotych. Niekiedy jednak- głównie dla osób do 26 roku życia- zdarzają się promocje i również prowadzenie karty debetowej jest darmowe

– wypłaty z bankomatu – wypłacając pieniądze z banku, w którym prowadzimy rachunek, nic nie płacimy. W przypadku wypłacania gotówki z bankomatów innego banku, często trzeba uiszczać pewną kwotę, jednak coraz częściej można spotkać się z bezpłatnymi wypłatami z „obcych” bankomatów w kraju jak i na całym świecie

– przelewy – przelewy na konta w tym samym banku są bezpłatne, a pieniądze mamy na koncie praktycznie od razu. Jeśli natomiast przelewamy pieniądze do innego banku- mogą naliczyć się opłaty w okolicach kilkudziesięciu groszy

– dostępność bankomatów- w większych miastach na ogół nie ma z tym problemu. W mniejszych miejscowościach bywa trudniej, szczególnie jeśli w pobliżu nie ma naszego bankomatu, a wypłaty z innych są w naszej ofercie płatne

– możliwość korzystania z konta online lub przez telefon- najważniejsze dla młodych ludzi, którzy chcą mieć dostęp do bankowości zawsze i wszędzie. Dzięki temu można mieć wgląd w rachunki o każdej porze. Można również dysponować środkami z dowolnego miejsca, a co najistotniejsze- nie trzeba stać w kolejkach. Mobilność konta jest również bardzo wygodna kiedy zamawiamy produkt przez internet- transakcja jest przyspieszona.

Rachunek oszczędnościowy

Otwierając konto ROR warto od razu założyć  rachunek oszczędnościowy- najczęściej podpina się go pod ROR, a oprocentowanie środków jest wyższe niż na zwykłym koncie. Jego głównym celem jest przechowywanie oszczędności oraz ich wzrost. Pozwala to rozdzielić pieniądze pomiędzy dwa konta. Jedno służy do obrotu gotówką, natomiast drugie do jej odkładania i kumulowania. Rachunek oszczędnościowy stanowi dobrą rezerwę finansową, w każdym momencie można wykonywać przelewy z ROR-u na rachunek oszczędnościowy w ramach przelewów własnych. Wtedy pieniądze mamy na koncie od razu i nie musimy martwić się brakiem gotówki na nagłe spłaty.

Nie łatwo jest wybrać w pełni dopasowane konto osobiste. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy ma coraz większe wymagania, banki muszą prześcigać się w swoich ofertach. Wtedy można spróbować negocjować- banki często skłonne są przystać na wymagania klienta aby tylko go utrzymać. W ten sposób możemy zyskać konto odpowiadające wszystkim naszym potrzebom.