To co faceci lubią – szybka jazda

Motoryzacja Zdrowie
to-co-lubia-faceci-szybka-jazda

Chyba każdy z nas jechał kiedyś autostradą. Gdy, myślimy autostrada od razu mamy w głowie szybką jazdę. Autostrada to jednak droga, na której również panują jakieś zasady. Zazwyczaj ograniczenie tam wynosi  140km/h.

Wpływ na zdrowie

Badania wykazują, że u współczesnego mężczyzny szybka jazda samochodem powoduje w jego organizmie podniesienie poziomu testosteronu. Hormon ten ma zdolność  obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Według naukowców mężczyźni z niskim poziomem testosteronu umierają o 33% częściej. Zapobiega on, także cukrzycy oraz nie dopuszcza do rozwoju depresji. Szybka jazda najbardziej pożyteczna jest dla mężczyzn w starszym oraz w średnim wieku. Każdy mężczyzna lubi szybki, mocne, piękne i luksusowe samochody, jednak marzeniem każdego jest posiadać pojazd mający wszystkie te cechy. Nasze pierwsze samochody zazwyczaj traktowane są jako tylko zwykłe środki transportu. Nie można porównywać jazdy zwykłą osobówką do jazdy samochodem sportowym, dlatego też właśnie pojazdy sportowe są dla nas tak bardzo interesujące. Grupa naukowców postanowiła przeprowadzić badania, w których to postanowiła zaproponować dwóm mężczyznom przejażdżkę dwoma samochodami – jeden z nich miał prowadzić nowoczesne, sportowe auto, natomiast drugi 16 letni pojazd. Po całym teście zbadano im poziom hormonów. Okazało się, że kierowca prowadzący sportowy samochód miał wyższy poziom testosteronu, natomiast u drugiego kierowcy poziom tego hormonu po przejażdżce wyraźnie spadł. Zapewne w dzieciństwie każdy chłopak dostawał miniaturki samochodów sportowych do zabawy. Tak, więc nawyki z lat młodzieńczych zostały nam we krwi, gdyż teraz widząc taką sportową „zabawkę”, tylko większych gabarytów najzwyczajniej w świecie mamy ochotę sprawdzić jej możliwości.

Mężczyźni, a kobiety

Rywalizacja u mężczyzn jest znacznie większa niż u kobiet, a zazwyczaj każdy z nas uważa, że jest lepszym kierowcom. Pomimo tego jednak nie jest prawdą to, że mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety. Prawdą, natomiast jest to, że kobiety wykazują na drodze dużo więcej cierpliwości niż mężczyźni. Dlaczego, więc panowie twierdzą, że kobiety prowadzą samochód gorzej od nich? Oczywiście wszystko zależy od charakteru danej osoby, ale po drogach widać, że to właśnie panie znacznie rzadziej decydują się na wyprzedzanie pojazdu. Zazwyczaj mężczyźni czują się za kółkiem dużo pewniej. Prawie każdy z zapytanych panów twierdzi, że prowadzenie pojazdu z dużą prędkością wywołuje u niego miłe i pozytywne odczucia. Nawet, jeśli nie jeżdżą oni samochodami ze zbyt wysoką prędkości to prowadzenie pojazdu nie wywołuje u nich żadnego stresu. Całkowicie odwrotna sytuacja jest, natomiast u kobiet. Siadając za kółko odczuwają stres, szybkie bicie serca oraz adrenalinę. Zarówno kobietom jak i mężczyznom zdarza się przekroczyć dozwoloną prędkość. Jednak według raportów policji zdecydowanie częściej robią to panowie. Czasami bywa tak, że przekraczają prędkość nawet o 30-50 km/h.