Dlaczego łysieję?

Zdrowie
dlaczego-lysieje

Łysienie – problem, który przysparza wiele smutnych myśli w męskiej głowie. O dziwo, pierwsze oznaki łysienia są przeżywane emocjonalnie bardziej przez mężczyzn niż kobiety. Niestety, praca nad wypadającymi włosami to długa przeprawa i nie zawsze może przynieść korzyści. Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrozumieć przed przystąpieniem do rekonstrukcji włosów, to pojąć dlaczego tak naprawdę łysienie dosięgnęło właśnie nas.

Wszystkiemu winne są geny, czyli łysienie androgenowe

Genetyka to jeden z naszych przyjaciół oraz, niestety, wrogów. Łysienie androgenowe to jeden z najczęstszych przyczyn występowania łysienia u ludzi (dotyczy nawet około 95% przypadków!). Dihydrotestosteron – pochodna testosteronu – jest dziedziczna. Wspomaga ona zmniejszanie się mieszków włosowych, powodując zahamowanie w produkcji nowych włosów. Łysienie androgenowe charakteryzuje się na początku poszerzaniem zatok czołowych, a następnie  przeniesienie się łysiny na centralną część szczytową głowy. Nie wszystkie jednak mieszki włosów ulegają zahamowaniu – włosy wokół głowy (w okolicach potylicznej i skroniowych) nie wypadają.

Pozostałe przyczyny powstawania łysienia u mężczyzn

Innym powodem występowania łysienia u mężczyzn może być nadmierne wydzielanie łoju. Wszystkiemu winne są tu męskie hormony płciowe. Przed zauważalnym przerzedzeniem włosów, możliwe jest występowanie tzw. tłustego łupieżu (wilgotne, żółte łuski przy skórze głowy). Może tutaj również towarzyszyć łojotokowe zapalenie skóry. Takie zapalenie charakteryzuje się czerwonymi plamami na skórze. Jeżeli nagle zaczęły wypadać włosy z głowy, to przyczyn może być wiele m.in. zmiana diety, przebyta choroba, zmiana miejsca zamieszkania lub stres w pracy lub w rodzinie. Jeżeli przez nagłą zmianę życiowej sytuacji  zaczęły nam wypadać włosy, to sprawa jest prosta do naprawienia i zaniechania wypadaniu włosów. Może także wystąpić łysienie bliznowate, które opisywane jest w przebiegu liszaja płasko-mieszkowego (tzw. tocznia rumieniowatego). Powodem wypadania włosów mogą być również inne choroby dermatologiczne, jak np. łysienie plackowate, wrodzone choroby trzonów włosów, zespół anagenowy. Wypadanie włosów towarzyszy również chorobom ogólnoustrojowym – choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy, nagły spadek wagi ciała, niedobór żelaza.

Nerwy są wrogiem naszych włosów

Trichotillomania – jest to nazwa zaburzenia, polegającym na wyrywaniu sobie włosów, najczęściej z głowy. Często zdarza się, że wyrywaniu towarzyszy również trichofagia, czyli przymus jedzenia wyrwanych włosów. Trichotillomania należy do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Najczęściej przypadek wyrywania włosów pojawia się podczas nerwowych sytuacji. Trichotillomania może być wynikiem przemocy emocjonalnej lub seksualnej. Występuje również ona u osób, które przeżyły w swoim życiu jakieś traumatyczne przeżycie.