Czy definicja męskości zmieniła się na przestrzeni lat? Czego oczekują kobiety od nas – mężczyzn?

Kobiety i związki
czego-pragna-kobiety

Patrząc na to, jak zachowują się w dzisiejszych czasach młodzi mężczyźni, zmusza nas na postrzeżenie męskości jako co innego. Czy czeka nas nowa definicja męskości? Czy jednak kobiety dalej patrząc na mężczyznę, pragną bezpieczeństwa, utrzymania na odpowiednim poziomie i po prostu twardziela? A może jednak coś się zmieniło zarówno w kobietach, jak i mężczyznach?

Jak zwykle – dwie strony medalu

Wielu facetów do tej pory uważa, że samoocena i komfort we własnej skórze poprawia się, gdy opuszcza siłownię. Dobrze wykonany trening, zmęczenie mięśni sprzyja myśli, że jest się twardzielem, prawdziwym mężczyzną. Kobiety mają w głowie swój ideał mężczyzny. Kulturowe wyobrażenia oraz oczekiwania, co do wyglądu męskiego ciała, jest i zawsze będzie elementem definiującym naszą męskość. Coraz częściej odwiedzamy kosmetyczki, stylistów i fryzjerów. Czy to oznacza zniewieściałość? Niekoniecznie. Co jest złego w czystej cerze, w dobranym stroju lub w równo przyciętej fryzurze? Oczywiście, wszystko w umiarze, drodzy Panowie. W Niemczech obserwujemy narodziny trendu, który nosi nazwę neoseksualizmu. Heteroseksualni faceci regulują brwi, wstrzykują sobie botoks, poddają się operacjom plastycznym, wybielają zęby. Czy to nie za wiele? Zapewne wielu z nas dalej trzyma na półce z kosmetykami tylko krem i pastę do zębów, ale co myślą kobiety o tzw. neoseksualistach? Dbanie o wygląd było domeną kobiet, czy zbliżamy się do czasów, gdy kobiety będą się dzieliły kosmetykami i nowinkami na tematy dbania o wygląd ze swoimi drugimi połówkami? Jeszcze nie tak dawno mężczyźni uważali, że zmarszczki dodają im atrakcyjności, teraz na liftingach twarzy coraz częściej widuje się facetów. Niektóre kobiety wymiękają przed takimi zabiegami.

Co sądzą kobiety?

Wiele badanych kobiet uważa dalej, że męskość to po prostu przeciwieństwo kobiecości. To mężczyźni udawali się na polowania, by nakarmić rodzinę. To od nich zależał poziom życia swoich najbliższych. Teraz role się podzieliły. Najczęściej do budżetu domowego wpływają dwie pensje. Jest to powód, który sprawia, że kobiety nie chcą mieć już tylko twardziela w domu, ale również i osobę, która im pomoże w codziennym życiu oraz będzie je wspierała psychicznie. Od kilku lat widzimy, że mężczyźni nie dbają tylko o swoje ciało poprzez siłownię, ale także zwracają się do specjalistów kosmetologii, aby uatrakcyjnić ich wygląd.  Profesor socjologii z monachijskiego Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana Paula-Irene Villa twierdzi, że to właśnie kobiety popychają mężczyzn do dokładniejszego dbania o swój wygląd. Podział ról, który działał kilkadziesiąt lat temu, teraz przechodzi transformacje. Kobiety również utrzymują dom, więc stawiają inne wymagania nam, mężczyznom. Ale czy chcemy dorównać kobietom tak, jak one nam?