Citius. Altius. Fortius. Czyli o edukacji słów kilka.

Hobby

Tytułowa maksyma w wolnym tłumaczeniu – szybciej, wyżej, silniej jest oczywiście mottem olimpijskim  – dewizą igrzysk. Słowa nawiązują do tradycji antycznych, a ich uniwersalne znaczenie sprawia, że są aktualne do dziś. A jak do tego ma się system edukacyjny? Bardzo prosto. Gdyż opiera się dokładnie na tych trzech fundamentalnych słowach.

Szybciej.

O tym jak istotny jest walor szybkiego czytania nie trzeba już przekonywać nikogo. To właśnie Finowie zapoczątkowali modę na kurs szybkiego czytania, który po kilku latach zebrał swe obfite żniwo w postaci znacznego rozwoju w kwestii edukacji.  Skutkiem tego, dziś Skandynawowie stanowią wzór do naśladowania dla innych państw. Szybkość czytania powoduje większą możliwość wychwycenia poszczególnych informacji, co przyczynia się do wyższego poziomu czytania ze zrozumieniem, które jak doskonale wiemy – kuleje w naszym systemie edukacyjnym.

Wyżej.

Aby podążać odpowiednim tokiem edukacyjnym należy być silnie zmotywowanym i celować wysoko. Nauczyciele wiecznie goniący program najzwyczajniej nie mają na to czasu. Godzina lekcyjna trwa tylko 45min, a klasy są często liczne. Trudno mówić o jakimkolwiek podejściu indywidualnym na linii nauczyciel-uczeń. Po prawdzie kursy i szkolenia szybkiego czytania i zapamiętywania w Katowicach mają na celu intensywniejsze dotarcie do osobistych predyspozycji dziecka, co świetnie przekłada się na wyniki w nauce, a także na późniejsze wybory, ale umówmy się – Katowice, to nie cała Polska. A szkoda.

Mocniej.

Szybkie czytanie i uwypuklenie indywiduum uczniowskiego sprawi, że edukacja nabierze skuteczniejszej, ciekawszej i mniej męczącej formy. Dziś w większości szkół, u większości uczniów jest przykrym obowiązkiem stanowiącym barierę dla rozwoju. Można to zmienić, wystarczy mocniejsza motywacja i kilka instrumentów ułatwiających naukę.