Jaki aparat fotograficzny kupić na wakacje?

Technologia
1200_LUSTRZANKA CYFROWA NIKON D3300 18-105 VR

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Przerwa od szkoły lub pracy to idealny moment na spróbowanie czegoś nowego. Próbujemy swoich sił w nowych sportach, zapisujemy się na różne kursy itd. Wakacje to również dobry moment, aby kupić nowy aparat fotograficzny. Warto zdecydować się na coś więcej niż zwykły kompakt. Być może będzie to początek fotograficznej pasji. Jaki aparat fotograficzny sprawdzi się podczas wakacyjnych wyjazdów? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Kompakt czy lustrzanka?

Aparaty kompaktowe mają tę zaletę, że bez problemu zmieści się w kieszeni. Dzięki temu sprawdzi się praktycznie wszędzie: na wakacjach, na imprezie czy na krótkiej wycieczce. Aby aparat kompaktowy robił dobrej jakości zdjęcia, powinien mieć sensor typu 1” lub większy. Aparaty kompaktowe mają najczęściej sensory 1/2,3”. Taka wartość nie zapewni najwyższej jakości zdjęć. Zwłaszcza w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Co innego lustrzanki i aparaty systemowe. Oba typy mają duże matryce i dadzą rade nawet w ciemności. Lustrzanka będzie jednak duża i ciężka. Na szczęście popularny bezlusterkowiec ciężko będzie odróżnić pod względem gabarytów od zwykłego kompaktu. Lekkie aparaty nie będą dla nas uciążliwe podczas upałów. Małe gabaryty aparatu to także mniejsze zainteresowanie wśród potencjalnych złodziejów i szansa na większą anonimowość. Dzięki niej nie będziemy zwracali na siebie uwagi i zrobimy naturalne, nieustawione zdjęcia znajomym czy przechodniom.

1200_APARAT SONY ALPHA A5000 ILCE-5000L

Czy warto zwracać uwagę na megapiksele?

Współczesne aparaty fotograficzne mają tak dużą rozdzielczość, że wykonane z nimi można bez problemu zamienić w duże odbitki lub wielkoformatowe wydruki. Liczba megapikseli nie jest zatem najważniejsza. Uwagę warto zwrócić natomiast na rozmiar sensora. Duża matryca, w przeciwieńswie to dużej rozdzielczości w Mpx, zagwarantuje dobrą jakość zdjęć.

Jaki obiektyw będzie dla mnie najlepszy?

  • Jeśli lubimy fotografować rozległe widoki, przestrzenne wnętrza lub często robimy zdjęcia grupowe
    i chcemy zmieścić wiele osób w kadrze, to najlepszy będzie obiektyw szerokokątny.
  • Gdy fotografujemy ptaki lub odległe elementy krajobrazu, to liczy się przede wszystkim odpowiednie przybliżenie. Do takich zdjęć najlpeszy będzie obiektyw typu superzoom (teleobiektyw). Ważne jest, aby nigdy nie używać zoomu cyfrowego. Tylko zoom optyczny zagwarantuje dobrej jakości zbliżenia.
  • Obiektyw z opcją zoomu (obiektyw zmiennoogniskowy) to przede wszystkim duża swoboda kadrowania. Obiektyw stałoogniskowy gwarantuje jednak lepszą jakość zdjęć.
  • Gdy robimy zdjęcia po zmroku czy we wnętrzach, to liczy się jasność obiektywu. Jaśniejsze obiektywy robią bardziej nieporuszone zdjęcia w złych warunkach oświetleniowych.
  • A co gdy robimy zdjęcia w ruchu czy na dłuższym czasie naświetlania? Wtedy niezbędna jest dobra optyczna stabilizacja obrazu. To ona będzie miała za zadanie zminimalizować drgania aparatu.

Sprawny i szybki autofocus

Dobry autofocus jest niezbędny do zarejestrowania ostrego obrazu i uchwycenia dynamicznych akcji. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się lustrzanki i ich fazowy system AF. Najlepsze aparaty kompaktowe i aparaty systemowe mają szybki i dokładny hybrydowy autofocus, który bazuje detekcji kontrastu i detekcji fazy. Tańsze aparaty korzystają z powolnego i problematycznego kontrastowego autofocusa. Warto aby nasz aparat miał funkcję śledzenia AF i detekcji twarzy.

Uszczelniany czy wodoszczelny?

Aparaty fotograficzne mogą być uszczelniane lub wodoszczelne. To bardzo przydatne rozwiązanie dla amatorów wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Z wodoszczelnym aparatem będą mogli robić zdjęcia przy wodzie, na wodzie, w wodzie, a nawet pod wodą. Wodoszczelne aparaty są jednak droższe, ponieważ ich konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana. Dlatego warto się zastanowić czy odporność na zanurzenie na głębokość 10 metrów jest nam naprawdę potrzebna. Być może wystarczy zwykłe uszczelnienie. Uszczelniony aparat będzie odporny na wilgość, kurz i nieduży deszcz.

1200_LUSTRZANKA CYFROWA NIKON D3300 18-105 VR

Opcja zdjęć seryjnych

Na plaży warto przetestować funkcję zdjęć seryjnych. Po naciśnięciu spustu migawki aparat robi od kilku aż do nawet kilkudziesięciu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Z serii zdjęć łatwiej jest wybrać to najlepsze. Funkcja zdjęć seryjnych jest najlepsza do fotografowania dzieci bawiących się w piasku, grających w siatkówkę plażową znajomych czy szalejących nad wodą psów.

Po co GPS i WiFi w aparacie?

Ta funkcja zapisuje pozycję GPS miejsca, w którym zostało wykonane dane zdjęcie. Gdy przerzucimy na internetową mapę, będziemy mogli stworzyć wirtualną trasę wycieczki  Zdjęcia zostaną wyświetlone na mapie dokładnie w tych miejscach, w których zostały zrobione. WiFi umożliwi natomiast bezprzewodowe przesyłanie zdjęć do sieci lub smartfona. Oprócz przeglądania zdjęć na ekranie urządzenia mobilnego WiFi umożliwia też wykonanie kopii zapasowej zawartości aparatu. WiFi w aparacie to także bezprzewodowe sterowanie urządzeniem (np. zdalny podgląd, wyzwalanie migawki czy ustawianie parametrów).

Funkcje półautomatyczne i manualne

Na początku wcale nie musimy znać się na fotografii i ręcznym ustawiania wszystkich parametrów. Aparaty
z funkcjami półautomatycznymi i manualnymi umożliwiają rozwijanie umiejętności fotografowania. Pozwalają na eksperymenty i zrozumienie procesu robienia zdjęć. Taki aparat fotograficzny sprawi dużo więcej radości. Zwłaszcza, że w czasie wakacji będziemy mieli dużo czasu na naukę fotografowania.

Zabierz ze sobą aparat na wakacje!

Jaki aparat wybrać, aby stał się niezastąpionym gadżetem w czasie wakacji? W czasie przerwy od nauki lub pracy warto poświęcić trochę czasu na naukę fotografowania. Wybierzmy więc aparat z rozbudowanym trybem ręcznym lub przynajmniej z trybem półautomatycznym. Jaki aparat wybrać, aby zachować na pamiątkę trasę pokonaną podczas wycieczki? Wystarczy model z GPS i WiFi. Dobry aparat powinien mieć również tryb zdjęć seryjnych, być uszczelniony lub wodoszczelny oraz mieć szybki autofocus i dobry obiektyw.

Artykuł sponsorowany