3 najważniejsze powody dlaczego warto palić e-papierosy

Zdrowie
epapierosy-sie-oplacaja

E-papierosy dalej są często wybierane przez palaczy jako zdrowsza alternatywa zwykłego palenia. Wiele osób rozmyśla nad tym tematem, zastanawiając się, czy naprawdę e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnego puszczenia dymka? Jak wygląda sprawa z finansami? Która forma palenia jest lżejsza dla naszej kieszeni? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Warto zaznaczyć, że w Polsce e-papierosy są używane przez ponad milion osób. Zainteresowanie tą formą palenia rośnie z dnia na dzień. E-papierosy powstały  w latach 60. ubiegłego wieku. W firmie Philipa Morrisa powstał pomysł elektronicznej wersji tradycyjnego puszczania dymka. Na początku pomysł nie trafił do gustu konsumentów. Po kolejnych latach pracy nad prototypem, następna wersja wyszła w latach 90. na rynek zbytu. „Eclipse”, bo tak nazywał się model e-papierosa, nie zawierał dużej ilości substancji smolistych. W tym czasie pojawił się duży popyt na ten produkt. Polscy klienci mogą się cieszyć e-papierosami od 2008 roku.

E-papierosy są zdrowsze od tradycyjnego palenia?

Badania polskich naukowców wykazały, że prawda leży po stronie e-papierosów. Papierosy są szkodliwe, ale te elektroniczne mniej.  Nie tylko polscy uczeni doszli do tego wniosku. Naukowcy z koncernu tytoniowego Lorillard wyliczyli, że w dymie tytoniowym możemy znaleźć aż 1500 razy więcej szkodliwych związków w porównaniu z aerozolem e-papierosów. „Elektroniczny dymek” nie zawiera tytoniu. Jego wnętrze wypełnia aromatyczny płynny czynnik (tzw. e-liquid). Dymek to mieszanka wody, gliceryny oraz glikolu propylenowego. Wychodzi na to, że naprawdę e-papierosy są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego palenia papierosów.

Ile kosztuje e-papieros? Ile można zaoszczędzić?

Pobawmy się w prostą matematykę. Jeśli jedna paczka papierosów kosztuje ok. 14 zł – to paląc jedną paczkę dziennie wydajemy rocznie ponad 5 tysięcy złotych! Paląc e-papierosa „palisz” 3 e-liquidy na miesiąc, które kosztują po około 20 złotych każdy. Jednorazowo musisz dokupić cały osprzęt, czyli samego e-papierosa z akcesoriami za około 300 złotych. Wyliczając wydajesz rocznie na e-papierosa 300 zł + 3 e-liquidy miesięcznie = 1020 złotych. W takim razie możemy zaoszczędzić prawie 4 tysiące rocznie. Buteleczka 10 ml e-liquidu wystarczy na ponad tydzień użytkowania.

Znajomi oraz rodzina przestaną być przy Tobie biernymi palaczami

Osoby niepalące mogą mieć za złe palaczom tradycyjnych papierosów, że są zmuszani w klubach lub pubach do wciągania dymu. Po kilku minutach wychodzą z pomieszczenia i czują na sobie smród dymu oraz ich płuca i układ krwionośny mogą negatywnie zareagować. Badania przeprowadzone w Fraunhofer Wilhelm Klauditz-Institut udowodniły, że nawet w malutkim pomieszczeniu, w którym ludzie palili e-papierosy wykryto ślady jedynie nikotyny i substancji zapachowych. Jeśli ktoś przy nas używa e-papierosa, to możemy nawdychać się minimalnej ilości nikotyny, która jest nawet niższa niż próg wykrywalności.

1 comment

  1. Alicja

    Palenie e-papierosów może i jest zdrowsze dla otoczenia i tańsze dla kieszeni ale powinno być zabronione w środkach publicznego transportu, sklepach i biurach. Mimo wszystko jest to denerwujące jak ktoś wsiada do tramwaju i puszcza dymek.

Comments are closed.